Yükleniyor...
PTT Mektup Gönderme
Son Güncelleme 23.08.2021 23:18

PTT Mektup Gönderme

Tüm PTT şubeleri üzerinden yurt içi ve yurt dışı olmak üzere dilediğiniz adrese mektup göndermek mümkündür. Kolay bir şekilde nasıl mektup gönderebileceğinizi aşağıdaki yazımızı okuyarak öğrenebilirsiniz.


PTT İLE NASIL MEKTUP GÖNDERİLİR?

Mektup göndermek için 3 farklı gönderim türü bulunmaktadır. Bunlar; APS, taahhütlü gönderi ve kayıtsız mektuptur. APS'nin açılımı Acele Posta Servisi'dir. En hızlı gönderim türü budur. Ancak fiyat olarak diğer gönderim türlerine göre daha pahalıdır. Kayıtsız mektup ise en uygun fiyatlı ve en yavaş teslim edilen türdür.

Öncelikle yazdığınız mektubu bir mektup zarfına koymalısınız. Zarfınızın üzerine alıcı ve gönderen kişi bilgilerini, adreslerini yazdıktan sonra mektubunuzu size en yakın PTT şubesine götürebilirsiniz. Zarf üzerine hangi bilgileri nasıl ve nereye yazacağınızı bilmiyorsanız buraya tıklayarak bilgi edinebilirsiniz.

Zarfınızın ağzını iyice kapatmayı unutmayınız. Gönderdiğiniz mektubun iyice paketlenmiş olması sizin sorumluluğunuzdadır.
PTT şubesine gittiğinizde hangi gönderim türünü tercih etmek istiyorsanız bunu gişe memuruna belirtiniz. Gişe memuru doldurmanız için size bir form verecektir. Bu formu doldurup ödemeyi yaptıktan sonra artık mektubunuz yola çıkmak için hazırdır. Geriye kalan tek şey mektubunuzun gönderdiğiniz adrese teslim edilmesini beklemek olacaktır.

APS veya taahhütlü gönderim yaptıysanız "E-Devlet Kayıtlı Gönderi Takibi" sayfasından veya "PTT Gönderi Takip" sayfasından barkod numaranız ile mektubunuzun nerede olduğunu, adrese teslim edilip edilmediğini sorgulayabilirsiniz.

Dilerseniz PTT'ye gitmeden Mextup uygulaması ile oturduğunuz yerden mektup yazarak gönderebilirsiniz. Mextup uygulamasını telefon, tablet veya bilgisayar üzerinden kullanabilirsiniz. Sevgiliye, askere, dilediğiniz bir adrese veya cezaevine mektup göndermek için burayı tıklayabilirsiniz. Yazacağınız mektup özel yazıcılar aracılığıyla basılarak hazırlanır ve PTT tarafından göndereceğiniz adrese teslim edilecektir.