Yükleniyor...
APS Nedir?
Son Güncelleme 04.04.2022 19:16

APS Nedir?

APS diğer bir deyişle "Acele Posta Servisi" adından da anlaşılacağı üzere PTT'nin en hızlı gönderim türüdür. Barkod numarasıyla takip edilebilir ve öncelikli olarak işleme alınır.

Acele Posta Servisi Nedir?


APS, barkod numarasıyla takip edilebilen ve PTT tarafından öncelikli olarak işleme alınan gönderim türüdür. APS postaların kaybolma ihtimali, kayıtsız postalara göre çok daha düşüktür. Ancak zaman geçtikçe e-ticaret firmalarının kargo şirketlerine oldukça fazla iş yükü bindirmesi, PTT dağıtım hızlarını da etkileyebilmektedir. APS'nin dağıtım hızı şehirden şehire değişmekle birlikte, gönderdiğiniz adresin ne olduğuna ve sizin nereden gönderdiğinize bağlı olarak değişiklik gösterecektir. Örneğin pazartesi günü İzmir'den İstanbul'a APS gönderimi yaptığınızı varsayarsak mektubunuz salı günü İstanbul'da olacaktır. Fakat salı günü sizin göndermiş olduğunuz adrese dağıtımı yapan şubeye ulaşmamış olabilir. Ulaşmış olsa bile şube yoğunluğundan kaynaklı olarak aynı gün dağıtıma çıkarılamayabilir. Şubelerin dağıtım araçları sabah erken saatlerde yola çıkmaktadır. Öğlen şubeye giren mektubunuz muhtemelen ertesi gün yapılacak dağıtıma yani çarşamba gününe kalacaktır. Bunun haricinde gönderim yaptığınız yer askeriye veya cezaevi ise bu kurumlara dağıtım belirli günlerde gerçekleşiyor olabilir. Mesela gönderim yapmış olduğunuz cezaevine PTT, perşembeden perşembeye teslimat sağlıyorsa salı günü şubeye ulaşan mektubunuz perşembeye kadar bekletilecektir. Bu durumda gönderiniz takip sistemine "Köy Dağıtımına Tabi" olarak yansıyacaktır. Cezaevleri de dahil olmak üzere hafta sonları kamu kurumlarına dağıtım yapılamaz. Aynı örnekte mektubunuzun perşembe günü yola çıktığını varsayarsak cuma günü İstanbul'a ulaşacaktır. Ancak gönderim yaptığınız adres kamu kurumuysa pazartesi gününden önce teslim edilemeyecektir. Gönderim yaptığınız adres kamu kurumu değilse yine yoğunluk durumuna bağlı olarak cumartesi yarım gün yapılan dağıtımda teslim edilebilir.

4 Nisan 2022 tarihi itibariyle APS posta / mektup gönderim fiyatları :

0-1000 gram arası şehir içi 19 TL
0-1000 gram arası şehir dışı 24 TL
1000-2000 gram arası şehir içi 25 TL
1000-2000 gram arası şehir dışı 30 TL

Yukarıdaki fiyatlar mektup, evrak vb. küçük gönderiler için geçerli APS Kurye fiyatlarıdır. Gönderim yapacağınız şey bir koli ise ağırlığı, yüksekliği ve genişliği gibi özellikleri hesaplanarak fiyat çıkarılmaktadır. PTT Kargo fiyatları ise şehir içi minimum 20 TL'den başlamaktadır. Kargonuzu PTT'den göndermeniz halinde ne kadar ödeyeceğinizi öğrenmek için burayı tıklayarak resmi PTT ücret hesaplama sayfasına gidebilirsiniz.

Dilerseniz PTT'ye gitmeden Mextup uygulaması ile oturduğunuz yerden mektup yazarak gönderebilirsiniz. Mextup uygulamasını telefon, tablet veya bilgisayar üzerinden kullanabilirsiniz. Sevgiliye, askere, dilediğiniz bir adrese veya cezaevine mektup göndermek için burayı tıklayabilirsiniz. Yazacağınız mektup özel yazıcılar aracılığıyla basılarak hazırlanır ve PTT tarafından göndereceğiniz adrese teslim edilecektir.